Single Cylinder Keyless Entry: Lock and unlock the deadbolt using your cell phone, smart device or a traditional key. To lock or unlock the interior, simply use your device or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Â
Â
Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Â
Features:
Handle set paired with a keyless entry deadbolt
BHMA grade 3 certified
Durable construction for lasting use
Installs easily into most standard prepared doors
Reversible handing installs on left or right handed doors
Convenience of keyless access and WiFi without a separate Smart Home hub
Up to 100 fingerprints – 50 users
Compatible with Amazon Alexa, Google Home, and Brilliant
Set schedules for customized access
Product Technology:
SmartKey® Re-key Technology: Kwikset’s SmartKey® technology provides the flexibility to re-key your own lock in less than 30 seconds without removing the lock from the door. SmartKey® removes the hassle of lost or stolen keys with the ability to re-key your lock in just 3 simple steps.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Cylinder: SmartKey 5 Pin
Material: Zinc
Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 9-11/16″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Chelsea Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional, Traditional |
| Material | Zinc |
| Device Compatibility | Google Home, Smartphone, Android, Apple iOS Device |
| Smart Home | Yes |
| Wireless Communication | WiFi |
| Handshower | Reversible, Left, Right |
| Handle Style | Grip, Knob |
| Handle Material | Metal |
| App Compatibility | Amazon Alexa, Brilliant, Google Assistant |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Square Corner, Round Corner, Drive-In |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Interior Handle Style | Knob |
| Mounting | Sectional |
| Auto-Lock Capable | No |
| Number of Codes | 100 |
| Battery Quantity | 4 |
| Interconnected | No |
| Lock Style | Single Point |
| Insulation Type | Fingerprint |
| Lit Keypad | Yes |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Halo |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical, 1 Year Electronics |
| Certifications | ANSI, UL |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Halo |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Door Thickness | 2-1/4", 1-3/4", 2", 1-5/8", 1-1/2", 1-3/8", 1-7/8" |
| Backset | 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8", 1-1/2" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 9.6875 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Color | Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.