Handleset (Lower Half): This is the lower half of a keyed entry set and is meant to be paired with a deadbolt. Choose from the standard single cylinder turn-key deadbolt or go with an electronic deadbolt that adds a variety of safety and convenience features.
Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Pair with a Signature series deadbolt for a complete set
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Handle Projection: 2-1/8″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Interior Handle Height: 2-3/8″
Interior Handle Width: 2-3/8″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Prescott Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Grip |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Handle Design | Prescott |
| Interior Handle Style | Knob |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Mounting | Sectional |
| Collection | Prescott |
| Series | Signature |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Product Weight | 3.324 lbs. |
| Backset | Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Interior Handle Height | 2.375 in. |
| Interior Handle Width | 2.375 in. |
| Overflow Height | 15.9 in. |
| Interior Included | Yes |
| Color | Polished Brass, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.