Single Cylinder Keyless Entry: Lock and unlock the deadbolt using your cell phone, smart device or a traditional key. To lock or unlock the interior, simply use your device or the standard thumb turn. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry and is a great addition to any smart home. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Up to 25 user codes
Convenient one touch locking
Brightly lit keypad makes it easy to enter your code at any time
Wrong code alarm after 3 attempts with 1 minute lockout
Programmable auto lock, set for 30s, 1m, 3m, 5m, or 10m
Vacation mode disables keypad for when you leave town
Long lasting 12-month battery life
Easy installation and BILT app support
Covered by Kwikset’s 1 year electronics, limited lifetime finish, and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Thick Door Kit required for doors with a thickness of 1-3/4″ to 2-1/4″
Specifications:
Backset: 2-1/2″ or 2-3/8″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2-1/4″
Interior Height: 5-1/2″
Interior Width: 2-13/16″
Interior Projection: 1-1/8″
Exterior Height: 4-5/8″
Exterior Width: 2-13/16″
Exterior Projection: 1″
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Powerbolt Collection
Specifications
| Material | Steel |
| Thermostat | Transitional |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Concealed Screws | Yes |
| Rosette Shape | Square |
| Smart Home | No |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Battery Quantity | 4 |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 25 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Powerbolt |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ADA | No |
| Backset | 2-1/2", 2-3/8" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/8", 2-1/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Exterior Height | 4.5938 in. |
| Exterior Projection | 0.9688 in. |
| Exterior Width | 2.8125 in. |
| Interior Height | 5.5 in. |
| Interior Projection | 1.1563 in. |
| Interior Width | 2.8125 in. |
| Product Weight | 2.255 lbs. |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Battery Included | No |
| Color | Lifetime Polished Brass, Matte Black, Satin Nickel, Venetian Bronze |











Reviews
There are no reviews yet.