Single Cylinder Keyed Entry (Interior Only):Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. Includes a thumbturn for the interior side of the deadbolt and a knob or lever for the inside of the door.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 3 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Projection: 2-9/16″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Henley Collection
Specifications
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.5625 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Product Weight | 1.06 lbs. |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | No |
| Handle Material | Metal |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Design | Henley |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Collection | Henley |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | BHMA |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.