Single Cylinder Keyed Entry (Interior Only):Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. Includes a thumbturn for the interior side of the deadbolt and a lever for the inside of the door.
Â
Features:
Pair with an exterior handle set
Durable construction ensuring lasting use
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Kwikset offers a limited lifetime finish and mechanical warranty
Specifications:
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Material: Zinc
Handle Length: 4-1/4″
Handle Projection: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Product Weight: 2.5lb.
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Lisbon Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Lever |
| Keyway | KW1 |
| Concealed Screws | No |
| Shape | Square, Straight |
| Handle Material | Metal |
| Panic Proof | No |
| Handle Design | Lisbon |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Lisbon |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Signature Series, Contemporary |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Certifications | ANSI |
| ADA | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.625 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Product Weight | 2.5 lbs. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Length | 4.25 in. |
| Cylinder Included | No |
| Color | Satin Chrome, Venetian Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.