Single Cylinder Keyed Entry (Interior Only):Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. Includes a thumbturn for the interior side of the deadbolt and a knob or lever for the inside of the door.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA AAA security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Interior only, required exterior handleset portion for install (sold separately)
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Height: 2-5/8″
Trim Width: 2-5/8″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Pismo Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Height | 2.1875 in. |
| Handle Projection | 2.40625 in. |
| Handle Width | 2.1875 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Product Weight | 1.638 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Latch Throw | 0.5 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Zinc |
| Rosette Shape | Round |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Style | Knob |
| Handle Design | Pismo |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Shape | Round |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Pismo |
| Fire Rated | Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Contemporary, Signature Series |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Certifications | BHMA |
| BHMA Certification | AAA |
| Cylinder Included | No |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Gun Metal, Satin Brass, Satin Chrome, Venetian Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |












Reviews
There are no reviews yet.