PLEASE NOTE: When selecting Keying Options above, this item is treated as two separate items. By selecting “Keyed Alike” the handle and deadbolt will be keyed alike. Selecting “Keyed Differently” the handle and deadbolt will be keyed to two different keys. When ordering multiple combo packs on the same order, “Keyed Alike” means every handle and deadbolt will be keyed to the same key. “Keyed Differently” means every handle and deadbolt will be keyed to different keys. If you require different groups of combo packs to be “Keyed Alike”, separate orders will be required. Please contact customer service if you need help determining your needs.
Electronic Keypad with Handleset: The electronic keypad allows you to lock and unlock the handleset without the use of a key. It has the versatility of keyless operation while still retaining the functionality of keyed entry, having both a keypad and lock cylinder on the outside and a thumb turn on the interior. It’s perfect for front doors, side or back doors, and garage entry doors.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s 1 year electronics and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Up to 50 programmable user codes
Deadbolt locks automatically after use for your peace of mind
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 1-1/2″, 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Cylinder: SmartKey 5 Pin KW1
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Overall Height: 19-1/2″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Height: 15-7/8″
Interior Handle Projection: 2-1/8″
Interior Trim Height: 2-5/8″
Interior Trim Width: 2-5/8″
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Prescott Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Cylinder | SmartKey 5 Pin |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Style | Grip |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Concealed Screws | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Smart Home | No |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| Interconnected | No |
| Interior Handle Style | Lever |
| Panic Proof | No |
| Handle Design | Prescott |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Battery Quantity | 4 |
| Insulation Type | Keypad |
| Lit Keypad | Yes |
| Number of Codes | 50 |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | 260, Prescott, SmartCode |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Tustin |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Certifications | ANSI, UL |
| ADA | No |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.78 in. |
| Trim Height | 15.9 in. |
| Product Weight | 6.29 lbs. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Overflow Height | 19.5 in. |
| Interior Trim Height | 2.625 in. |
| Interior Trim Width | 2.625 in. |
| Interior Handle Projection | 2.125 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Battery Included | Yes |
| Power Source | Battery |
| Battery Size | AA |
| Battery Type | Alkaline |
| Color | Venetian Bronze, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.