Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
BHMA Grade 3 residential security
Constructed of high quality materials for lasting durability
Installs easily will all mounting hardware included
Covered by a 25 year mechanical and 5 year finish warranty
ADA compliant
Concealed screws on exterior, exposed screws on interior
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ – 1-3/4″
Handing: Reversible
Handle Length: 3-5/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-9/16″
Trim Height: 2-9/16″
Product Weight: 1.42lbs
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Safe Lock by Kwikset Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Mechanical, 5 Year Finish |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Daylon |
| Country Of Origin | Mexico |
| Certifications | ANSI |
| Series | Safe Lock by Kwikset |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Product Weight | 1.42 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Handle Length | 3.625 in. |
| Color | Bright Chrome, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |






















Reviews
There are no reviews yet.