Features:
Designed for use with decorative pocket doors
Stainless steel construction resists corrosion better than other materials
Covered under a limited lifetime mechanical warranty
Includes all hardware needed for installation
Specifications:
Height: 3-15/16″Â (100 mm)
Width: 13/16″Â (20 mm)
Center to Center: 3-5/16″Â (84 mm)
Material: 304 Stainless Steel
Additional Linnea Links
Browse all Linnea Products
Specifications
| Height | 3.937, 3.543 in. |
| Width | .787 in. |
| Center to Center | 3.307, 2.756 in. |
| Center to Center mm | 84, 70 mm |
| Width mm | 20 mm |
| Height mm | 90, 100 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | Yes, No |
| Color | Polished Stainless Steel, PVD Dark Chocolate, PVD Graphite Black, PVD Polished Rose Gold, PVD Satin Brass, PVD Satin Rose Gold, PVD Titanium Gold, Satin Black, Satin Stainless |






Reviews
There are no reviews yet.