Privacy: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Covered under Montana Forge’s limited lifetime mechanical and 5 year finish warranty
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2-7/8″
Handing: Reversible, Left or Right
Handle Length: 4-1/2″
Trim Width: 2-1/2″
Trim Height: 2-1/2″
Handle Projection: 2-3/8″
Product Weight: 3.1 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Montana Forge Links
Browse all Montana Forge Products
Montana Forge Country Collection
Specifications
| Product Weight | 3.1 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8" |
| Handle Projection | 2.4 in. |
| Trim Height | 2.5 in. |
| Trim Width | 2.5 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.5 in. |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Country |
| Country Of Origin | China |
| ADA | Yes |
| Fire Rated | No |
| Material | Brass, Steel, Zinc |
| Thermostat | Country |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Panic Proof | No |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Drop |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Rosette Shape | Round |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Black, Polished Stainless, Satin Stainless, Tuscan Bronze |












Reviews
There are no reviews yet.