Passage: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Covered under Montana Forge’s limited lifetime mechanical and 5 year finish warranty
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 2-3/4″
Handing: Reversible, Left or Right
Handle Length: 4-7/8″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Handle Projection: 2-3/8″
Product Weight: 3.1 lbs.
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Additional Montana Forge Links
Browse all Montana Forge Products
Montana Forge Contemporary Collection
Specifications
| Product Weight | 3.1 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.9 in. |
| Handle Projection | 2.4 in. |
| Trim Height | 2.6 in. |
| Trim Width | 2.6 in. |
| Material | Brass, Steel, Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Lever Shape | Designer |
| Rosette Shape | Square |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical, 5 Year Finish |
| Collection | Contemporary |
| Fire Rated | No |
| 28 Degree Latch | Yes |
| Color | Black, Polished Stainless, Satin Stainless, Tuscan Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Stainless Steel |










Reviews
There are no reviews yet.