Rev-A-Shelf knows waste containers better than anyone in the industry, and the RV series is perfect for anyone wanting to replace their existing floor standing trash can to create more space in your kitchen. All are easy to assemble and glide effortlessly on a sturdy slide system. Look for the optional door mount kits or lids (35 quarts and 50 quarts only) that will surely finish your installation, but are not required for operation.
Features:
3-piece zinc plated full extension ball-bearing slide system
Waste container bin included
Lid included
This requires a full-height cabinet (no drawer above door)
Once installed, bin can be removed for easy cleaning
Full extension slides
Designed for cabinet opening width of 11-1/2″ to 15″
Optional door mount brackets sold separately (RV DM KIT)
Heavy gauge powder coated metal wire construction for durability
Mounts to cabinet floor
Covered by Rev-A-Shelf’s limited lifetime warranty
Specifications:
Depth: 22-5/16″
Height: 24-1/4″
Width: 10-11/16″
Weight Capacity: 100 lb
Minimum Opening Width: 11-3/16″
Minimum Opening Height: 24-5/16″
Includes:
One (1) 50 quart waste container
One (1) metal frame
One (1) pair of slides
One (1) 50 quart lid
Mounting hardware
Additional Rev-A-Shelf Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Rev-A-Shelf Products
Rev-A-Shelf RV Collection
Specifications
| Height | 24.25 in. |
| Width | 10.7 in. |
| Depth | 22.31 in. |
| Product Weight | 9.92 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Minimum Opening Width | 11.2 in. |
| Cabinet Fit Size | 11.2 in. |
| Max Capacity (Pounds) | 100 lbs. |
| Minimum Opening Depth | 22.31 in. |
| Minimum Opening Height | 24.3 in. |
| Capacity (Quarts) | 50 |
| Width mm | 273 mm |
| Height mm | 591 mm |
| Depth mm | 559 mm |
| Collection | RV |
| Country Of Origin | Italy |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Cabinet Bottom, Cabinet Side |
| Assembly Required | Yes |
| Adjustable | No |
| Self Closing | No |
| Soft Close | No |
| Extension Type | Full Extension |
| Cabinet Fit | Base Cabinet |
| Number of Bins | 1 |
| Panel Ready | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Lid Included | Yes |
| Color | White |
| Color Tone | Whites |





Reviews
There are no reviews yet.