Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 5-1/16″ (128 mm)
Projection: 1″ (25 mm)
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Material: Zinc
Includes: one (1) pull and two (2) 8/32 screws
Additional Options:
BP0851 (This Model): 3-3/4″ Center to Center Butter Knife Shaped
BP0852: 3-3/4″ Center to Center Fork Shaped
BP0853: 3-3/4″ Center to Center Spoon Shaped
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls, Designer Pulls |
| Collection | Expression |
| Approved for Commercial Use | No |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Length | 5.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 128 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.