Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Length: 1-1/8″ (28 mm)
Width: 1-1/8″ (28 mm)
Projection: 13/16″ (20 mm)
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.1024 in. |
| Length | 1.1024 in. |
| Projection | 0.7874 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 28 mm |
| Projection mm | 20 mm |
| Width mm | 28 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Finger Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.