Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Expression series
All necessary mounting hardware is included
Includes 1 knob
Dimensions:
Length: 1-1/8″
Width: 1-1/8″
Projection: 15/16″
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.0938 in. |
| Length | 1.125 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.9063 in. |
| Length mm | 28 mm |
| Projection mm | 23 mm |
| Width mm | 28 mm |
Warranty and Product Information
| Collection | Expression |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Clignancourt |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Square Knobs |
| Bulk Pack | No |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Copper, Antique Iron, Brushed Nickel, Burnished Brass, Faux Iron, Inca |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Copper Tones, Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.