Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality aluminum for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 7-9/16″ (192 mm)
Length: 9-7/16″ (240 mm)
Width: 9/16″ (15 mm)
Projection: 15/16″ (24 mm)
Material: Aluminum
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5906 in. |
| Length | 9.4488 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.9449 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 240 mm |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Projection mm | 24 mm |
| Width mm | 15 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Aluminum |
| Style | Rectangular Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Treviso |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Aluminum |
| Color Tone | Neutrals |


Reviews
There are no reviews yet.