Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 4-1/4″ (108 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Material: Zinc
Includes: one (1) pull and two (2) 8/32 screws
Additional Sizes:
BP77076: 3″ Center to Center
BP77096 (This Model): 3-3/4″ Center to Center
BP770128: 5″ Center to Center
BP770160: 6-5/16″ Center to Center
BP770192: 7-9/16″ Center to Center
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Expression |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Lorraine |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Length | 4.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.25 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 108 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Color | Antique English, Antique Nickel, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.