Features:
Designed to maintain the perfect look with a high quality finish
Crafted from metal for years of reliable usage
Includes mounting hardware for easy installation
Specifications:
Length: 1-1/2″
Projection: 1/4″
Width: 1-3/8″
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Center to Center | 0.96875 in. |
| Center to Center mm | 25 mm |
| Length | 1.46875 in. |
| Length mm | 37 mm |
| Product Weight | 0.065 lbs. |
| Projection | 0.28125 in. |
| Projection mm | 5 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 1.40625 in. |
| Width mm | 36 mm |
| Diameter | 1.0625 in. |
| Diameter mm | 27 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Style | Ring Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Expression |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |





Reviews
There are no reviews yet.