Features:
Constructed of high quality aluminum and zamac for durability and dependability
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Richelieu’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 12-5/8″
Length: 13-1/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/16″
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.1500 lbs. |
| Width | 0.5 in. |
| Length | 13.13 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.19 in. |
| Center to Center | 12.63 in. |
| Nominal Center to Center | 12-5/8" (321mm) |
| Center to Center mm | 320 mm |
| Length mm | 333 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Width mm | 12 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Aluminum, Zamac |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Expression |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Laconia |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Brushed Nickel / Matte Black, Chrome |





Reviews
There are no reviews yet.