Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 5″ (128 mm)
Length: 5-11/16″ (145 mm)
Width: 1-1/16″ (27 mm)
Projection: 1-3/8″ (35 mm)
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 1.063 in. |
| Length | 5.7087 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 145 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 27 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Madeleine |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Color | Antique Copper, Antique English, Antique Iron, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Matte Black, Natural Iron |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Copper Tones, Neutrals, Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.