Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-5/16″ (110 mm)
Width: 9/16″ (14 mm)
Projection: 1-3/16″ (30 mm)
Material: Zinc
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Chambly |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5512 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 4.3307 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.1811 in. |
| Width mm | 14 mm |
| Length mm | 110 mm |
| Projection mm | 30 mm |
| Color | Antique English, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Pewter |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.