Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 8-1/16″ (205 mm)
Projection: 1-1/8″ (28 mm)
Center to Center: 7-9/16″ (192 mm)
Material: Zinc
Includes: one (1) pull and two (2) 8/32 screws
Additional Sizes:
BP81076: 3″ Center to Center
BP81092: 3-3/4″ Center to Center
BP810128: 5″ Center to Center
BP810160: 6-5/16″ Center to Center
BP810192 (This Model): 7-9/16″ Center to Center
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Expression |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Charlemagne |
| Projection | 1.125 in. |
| Length | 8.0625 in. |
| Center to Center | 7.5625 in. |
| Center to Center mm | 192 mm |
| Length mm | 205 mm |
| Projection mm | 28 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 7-1/2" (191mm) |
| Color | Antique English, Antique Nickel, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.