Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-13/16″ (123 mm)
Width: 9/16″ (15 mm)
Projection: 1-1/4″ (32 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP81176: 3 Inch Center to Center Pull
BP81196 (This Model): 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP811128: 5 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5906 in. |
| Length | 4.8425 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.2598 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 123 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 15 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Newtonbrook |
| Color | Antique English, Antique Nickel, Brushed Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Polished Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.