Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ (160 mm)
Length: 6-3/4″ (172 mm)
Width: 9/16″ (15 mm)
Projection: 1″ (26 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP825276: 3 Inch Center to Center Pull
BP825296: 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP8252128: 5 Inch Center to Center Pull
BP8252160 (This Model): 6-5/16 Inch Center to Center Pull
BP8252192: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP8252320: 12-5/8 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5906 in. |
| Length | 6.7717 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.0236 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 172 mm |
| Projection mm | 26 mm |
| Width mm | 15 mm |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Boisbriand |
| Color | Brushed Nickel, Chrome |


Reviews
There are no reviews yet.