Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-3/4″ (121 mm)
Width: 1/2″ (13 mm)
Projection: 1-7/16″ (37 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP872896 (This Model): 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP8728128: 5 Inch Center to Center Pull
BP8728160: 6-1/4 Inch Center to Center Pull
BP8728192: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP8728256: 10-1/16 Inch Center to Center Pull
BP8728320: 12-5/8 Inch Center to Center Pull
BP8728480: 18-7/8 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5118 in. |
| Projection | 1.4567 in. |
| Length | 4.7638 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 121 mm |
| Projection mm | 37 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Width mm | 13 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Georgetown |
| Color | Brushed Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |




Reviews
There are no reviews yet.