Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality metal for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)
Length: 4-3/8″ (111 mm)
Width: 9/16″ (15 mm)
Projection: 1-7/16″ (37 mm)
Material: Zinc
Product Variations:
BP879596 (This Model): 3-3/4 Inch Center to Center Pull
BP8795128: 5 Inch Center to Center Pull
BP8795192: 7-9/16 Inch Center to Center Pull
BP8795320: 12-5/8 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.5906 in. |
| Length | 4.375 in. |
| Projection | 1.4567 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Width mm | 15 mm |
| Length mm | 111 mm |
| Projection mm | 37 mm |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Torcello |
| Color | Brushed Nickel, Champagne Bronze, Chrome, Honey Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.