Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality iron for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 8-13/16″ (224 mm)
Length: 10-1/2″ (266 mm)
Width: 1-1/8″ (29 mm)
Projection: 2-1/2″ (64 mm)
Material: Iron
Product Variations:
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 10.4724 in. |
| Width | 1.122 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 8.8125 in. |
| Center to Center mm | 224 mm |
| Length mm | 266 mm |
| Projection | 2.5 in. |
| Projection mm | 64 mm |
| Width mm | 29 mm |
| Nominal Center to Center | 8-13/16" (224mm) |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Sheffield |
Characteristics and Features
| Material | Iron |
| Thermostat | Transitional |
| Style | Handle Pulls |
| Color | Matte Black |
| Color Tone | Blacks |


Reviews
There are no reviews yet.