Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality bronze for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 8″ (203 mm)
Length: 8-7/8″ (226 mm)
Width: 7/8″ (22 mm)
Projection: 2-1/8″ (54 mm)
Material: Bronze
Product Variations:
COPL375P2: 3-3/4 Inch Center to Center Pull
COPL625P2: 6-1/4 Inch Center to Center Pull
CODP800P2 (This Model): 8 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Series | Nevola |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.8661 in. |
| Length | 8.8976 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 2.126 in. |
| Center to Center | 8 in. |
| Center to Center mm | 203 mm |
| Length mm | 226 mm |
| Nominal Center to Center | 8" (203mm) |
| Projection mm | 54 mm |
| Width mm | 22 mm |
Characteristics and Features
| Material | Bronze |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Color | Copper Bronze, Dark Bronze, Pewter Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.