Robern YM0030CIFPD4 Features:
Circular mirror shape
High quality finish will resist rust and corrosion through everyday use
Coordinates seamlessly with products from the Vitality collection
Integrated LED dimmable lighting with a 2″ thickness
Built-in defogging technology ensures a clear reflection
4000 Kelvin light color LED module enclosed permanently
Covered under Robern’s 1 year limited warranty
Secure mounting assembly
All hardware required for installation included – light switch must be hardwired into wall
Robern YM0030CIFPD4 Specifications:
Diameter: 30″
Projection (Depth): 1-3/4″
Wattage: 30 W
Wattage (with defogger in use): 46 W
Bulb Type: LED
Mirror Shape: Circular
Requires a GFCI 120VAC/20amp power source
Additional Robern Links
Browse all Robern Products
Robern Vitality Collection
Specifications
| Depth | 1.75 in. |
| Height | 30 in. |
| Width | 30 in. |
| Diameter | 30 in. |