Privacy Function:Â This lever is great for bathrooms or bedrooms and features a push-button lock on the interior side. The lock is released from the interior when the lever is turned and when the door is closed. The exterior side of this privacy leverset features a small pin hole that can be unlocked with a small screwdriver.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 2 certification
Durable construction for lasting use
Installs on doors with 1-3/8″ to 1-3/4″ thickness
Schlage offers a 10 Year limited warranty
Complies with standards of the Americans with Disabilities Act (ADA)
Fireproof for up to 3 hours when installed on fireproof door
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 5-13/16″
Handle Projection: 3-1/4″
Trim Width: 3-7/16″
Trim Height: 3-7/16″
Product Weight: 4 lbs.
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage ALX Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | Yes |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Function | Privacy |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Rosette Shape | Round |
| Lever Shape | Straight |
| Locking Mechanism | Push Button |
| ADA | Yes |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Limited |
| Collection | Saturn |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Certifications | UL |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | ALX |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 4 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 5.8125 in. |
| Handle Projection | 3.25 in. |
| Trim Height | 3.4375 in. |
| Trim Width | 3.4375 in. |
| Color | Satin Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.