Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Function: Single Cylinder function specifies that the deadbolt is thrown by a thumb turn on the interior while the exterior uses a key for locking and unlocking. This deadbolt does not include the core cylinder, allowing you to select just the right core for your needs.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
Features:
Exceeds qualifications for ANSI 156.5 and BHMA Grade 2 certifications
Constructed of brass and bronze for strength and durability
Select your preference of square, round or drive-in latch
1″ deadbolt throw is hardened steel and saw-resistant
Schlage provides a three year limited warranty for commercial products
This deadbolt is ADA compliant
Designed for commercial use
Specification:
Backset: 2-3/8″, 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness:Â 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″, 1-7/8″, 2″
Latch Faceplate:Â Drive-In, Round Corner, Square Corner
Deadbolt: 1″ throw
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage B500-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass, Bronze |
| Concealed Screws | No |
| Style | Commercial |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C123 |
| Mortise | No |
| Collection | B500-Series |
| Certifications | ANSI, UL |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Series | B500-Series |
| Fire Rated | Yes |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8", 1-3/4", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Satin Chrome |


Reviews
There are no reviews yet.