Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Features:
Meets BHMA/ANSI Grade 2 Certification
Solid brass construction for long lasting durability
Includes all necessary installation hardware
Designed and approved for commercial use
Comes standard with Round Corner, Square Corner, and Drive-In faceplates
Covered by a 3 Year Limited Warranty
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Crose Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-5/8″ to 2″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Cylinder: 6 Pin C Keyway
Similar Variations:
B560R: B500 Series Single Cylinder Grade 2 Deadbolt with Full Size Interchangeable Core
B561R: B500 Series One Sided Grade 2 Deadbolt with Full Size Interchangeable Core
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage B500-Series Collection
Specifications
| Material | Brass, Bronze |
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | No |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Function | Keyed Entry |
| Style | Commercial |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C123 |
| Interchangeable Core Type | Full Size |
| Mortise | No |
| ADA | No |
| Collection | B500-Series |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Certifications | ANSI, UL |
| Series | B500-Series |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Interchangeable Core | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.