Schlage B580 One Sided Door Bolt (Interior Trim Only) From The B-Series
Bolt thrown and retracted by interior thumb turn only
Outside Trim Not Included
Bolt automatically Deadlocks when fully thrown
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage B500-Series Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Modern |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Concealed Screws | No |
Warranty and Product Information
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Collection | B Series |
| Series | B500-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.36 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
Dimensions and Measurements
| Edge Bore | 1" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-1/2" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.