Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Function: Single Cylinder function specifies that the deadbolt is thrown by a thumb turn on the interior while the exterior uses a key for locking and unlocking.
Features:
Exceeds criteria for ANSI/BHMA Grade 1 certification
Quality finishes for lasting beauty
Pick and bump resistant
Adjusts to fit all standard door preparations
Fireproof for up to 3 hours when installed on fireproof door
Schlage offers a Limited Lifetime Finish and Mechanical Warranty
Faceplates (Part 12-087): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-116): Supplied with a Round Strike only with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
UL Listed: Yes
Latch Faceplate: Square Corner, Round Corner, Drive-In
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage B-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Trim Design | Plymouth |
| Approved for Commercial Use | Yes, No |
| Certifications | UL |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 1-1/2", 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.