Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Classroom Deadbolt from the B600 Series
The deadbolt is thrown or retracted by a key from the outside. The inside turn unit will retract bolt only. Bolt automatically deadlocks when fully thrown.
Thumb turn will unlock the deadbolt, but will not lock the Deadbolt from inside
Deadbolt: 1 1/8″ x 2 1/4″, Square corner faceplate, 1″ housing diameter, 1″ throw
Strike: 1 1/8″ x 2 3/4″, Square corner box
Cylinder: 6-pin solid brass, keyed 6-pin, C123 keyway
Door Range: 1 5/8″ – 2″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage B600-Series Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Approved for Commercial Use | Yes |
| Collection | B600, B600 Series |
| Series | B600-Series |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | 3 Year Limited |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI, UL |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Fire Rated | Yes |
| Thermostat | Modern |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 6 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | C123 |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Antique Brass |
| Color Tone | Brass Tones |


Reviews
There are no reviews yet.