BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
Features:
Exceeds requirements for certification of ANSI/BHMA Grade 2
All metal escutcheon for durability and premium appearance
Completely keyless design utilizes programmed credential cards or connected devices to gain entrance, eliminating deadbolt replacement and re-keying costs
Prevents unauthorized key duplication
Improves building security
Protection from lock tampering with Anti-Pick Shield
2 Year battery life with 4 AA Batteries Included
1-Year electronic, lifetime limited mechanical & lifetime limited finish warranties
Triple option latch includes tapered deadbolt latch with round corner, square corner and drive-in faceplates
This deadbolt is ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Cylinder: 5 Pin Schlage C-Keyway
Deadbolt Throw: 1″
Product Weight: 3.8 lbs
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Control Collection
Specifications
| Material | Steel, Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Device Compatibility | Smartphone |
| Battery Quantity | 4 |
| Insulation Type | Keypad |
| Number of Codes | 500 |
| Usage Monitoring | Yes |
| App Compatibility | Nexia |
| Motorized Deadbolt | Yes |
| Remote Access | Yes |
| Temporary Access | Yes |
| Approved for Commercial Use | Yes, No |
| Collection | Connect, Greenwich |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Electronics, Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | Yes |
| Series | Connect |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | Yes |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-3/8", 1-1/2", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Battery Size | AA |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Satin Chrome, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.