Passage Function: Schlage’s passage door lever sets have no locking function and are free turning on both sides. These levers are perfect for a hallway or closet where a lock isn’t necessary. Passage levers can also be used in conjunction with a deadbolt to secure an entrance or back door.
Schlage Works for You
Features:
Adjusts to fit all standard door preparations
Easy installation makes for a one-person project
Interior screws are exposed
ANSI/BHMA A156.2, 2011, Grade 2
Reversible lever allows for use as both right-hand and left-hand levers
Faceplates (Part 16-080): Supplied with 1/4″ Round Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-027): Supplied with a Round Strike with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Lifetime Mechanical and Finish Warranty (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and will patina over time)
ADA Compliant
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ or 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Lever Length: 4-1/8″
Projection: 2-1/4″
Product Weight: 1.55 lbs
Additional Functions:
F10-ACC-CAM (This Model): Passage Leverset
F40-ACC-CAM: Privacy Leverset
F51-ACC-CAM: Keyed Entry Leverset
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Lever Shape | Scroll, Wave |
| Rosette Shape | Arch |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Accent |
| ADA | Yes |
| Collection | Accent, Camelot, Decorative Collection |
| Certifications | ANSI |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





















Reviews
There are no reviews yet.