Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Meets BHMA Grade 2 security standards
All-metal construction ensures a high-quality product with long-lasting durability
Handing is reversible for either left or right door applications
Easily install into any standard prepared door
Schlage offers a Limited Lifetime Mechanical and Finish Warranty to the original purchaser
Product Technologies:
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
These knobs are unhanded and field reversible allowing this knob set to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/4″
Projection: 2-5/16″
Latch Faceplate: Round Corner or Drive-In
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage F-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In |
| Rosette Shape | Arch |
| Handle Material | Metal |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Andover |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Certifications | ANSI |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Projection | 2.3125 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome |
| Color Tone | Bronze Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.