Schlage Works for You
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Â
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. This set is designed to fit standard prep doors so if your door is already setup the install can happen very quickly.
Â
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Â
Passage Function: Schlage’s passage door knob sets have no locking function and are free turning on both sides. These knobs are perfect for a hallway or closet where a lock isn’t necessary. Passage knobs can also be used in conjunction with a deadbolt to secure an entrance or back door.
Features:
Adjusts to fit all standard door preparations
Easy installation makes for a one-person project
Interior screws are exposed
ANSI/BHMA A156.2, 2011, Grade 2
Non handed and field reversible which means this knob set can be installed on right and left handed doors.
Faceplates (Part 16-080): Supplied with 1/4″ Round Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-027): Supplied with a Round Strike with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Lifetime Mechanical and Finish Warranty (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and will patina over time)
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ or 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Knob Diameter: 2-3/32″
Projection: 2-5/16″
Product Weight: 1.55 lbs
Additional Functions:
F10-GEO (This Model): Passage Knobset
F40-GEO: Privacy Knobset
F51-GEO: Keyed Entry Knobset
F170-GEO: Single Dummy Knob
For over 90 years, Schlage has been making homes more stylish and secure with the best door locks and door hardware. Today the Schlage family of products also includes the very best in electronic locks, keyless door locks, and home security. Let Schlage’s hardware and security solutions protect and enhance the things that matter most to you.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Georgian Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Knob Shape | Round |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Concealed Screws | No |
| Handle Design | Georgian |
| Trim Design | Georgian |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Georgian |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Distressed Nickel, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Matte Black x Satin Nickel, Polished Brass, Polished Brass x Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.