Passage Door Lever Set from the Jazz Collection
Interior screws are exposed
Schlage Passage Lever Set.
Both levers always unlocked.
Unit is non handed and is field reversible.
Faceplates (Part 16-080): Supplied with 1/4″ Round Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-027): Supplied with a Round Strike with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Jazz Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Style | Contemporary/Modern |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Handle Material | Metal |
| Function | Passage |
| Lever Shape | Straight |
| Rosette Shape | Round |
| Trim Design | Plymouth |
| Concealed Screws | No |
| Handle Design | Jazz |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Jazz |
| Series | F-Series |
| ADA | Yes |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Color | Antique Brass, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.