Passage Function: Both sides of this knob are always free and there is no locking function making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. A passage knob can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Product Features:
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Reversible
Product Weight: 1.75 lb
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, Drive-In
Product Variations:
F10-ORB-COL (This Model): Passage Door Knob Set
F40-ORB-COL: Privacy Door Knob Set
F51A-ORB-COL: Keyed Entry Single Cylinder Door Knob Set
F59-ORB-COL: Keyed Entry Single Cylinder Interior Pack
F170-ORB-COL: Single Dummy Door Knob
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Collins Collection
Specifications
| Product Weight | 1.75 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Orbit |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | Yes |
| Handle Material | Metal |
| Thermostat | Modern |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Design | Orbit |
| Rosette Shape | Square |
| Trim Design | Collins |
| Knob Shape | Ball |
| Color | Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.