Schlage Works for You
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. This set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Passage Function: Schlage’s passage door knob sets have no locking function and are free turning on both sides. These knobs are perfect for a hallway or closet where a lock isn’t necessary. Passage knobs can also be used in conjunction with a deadbolt to secure an entrance or back door.
Features:
Certified to ANSI 156.2 standards
BHMA Grade 2, the highest performance rating awarded to residential knob sets
Constructed from high quality materials with both security and durability in mind
This knobset can be used for left or right handed applications
Simple installation is guaranteed to fit on standard pre-drilled doors
Limited Lifetime Finish and Mechanical Warranty
Specifications:
Backset: 2-3/4″, 2-3/8″, Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/4″, 1-3/8″
Handing: Left, Reversible, Right
Cross Bore: 2-1/8″
Product Weight: 1.5 lbs
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner
Additional Functions:
F10-PLY-ADD (This Model): Passage Function
F40-PLY-ADD: Privacy Function
F51A-PLY-ADD: Keyed Entry Function
F170-PLY-ADD: Dummy Function
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Function | Passage |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Handle Design | Plymouth |
| Trim Design | Addison |
| Knob Shape | Round |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Addison, Plymouth |
| ADA | No |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Brass, Bright Chrome, Matte Black, Polished Brass, Satin Nickel |





Reviews
There are no reviews yet.