Passage Function: Schlage’s passage door knob sets have no locking function and are free turning on both sides. These knobs are perfect for a hallway or closet where a lock isn’t necessary. Passage knobs can also be used in conjunction with a deadbolt to secure an entrance or back door.
Product Features:
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time)
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take just a matter of minutes.
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Projection: 2-3/8″
Door Thickness: 1-3/8″ – 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
Product Weight: 1.55 lbs
Handle Design: Siena
Trim Design: Addison
Latch Faceplate: Drive-in, Round Corner
Additional Functions:
F10-SIE-ADD (This Model): Passage Door Knob Set
F40-SIE-ADD: Privacy Door Knob Set
F51A-SIE-ADD: Panic Proof Keyed Entry Door Knob Set
F80-SIE-ADD: Storeroom Keyed Entry Door Knob Set
F170-SIE-ADD: Single Dummy Knob
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Product Weight | 1.55 lbs. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 4 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Collection | Addison, Siena |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | F-Series |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Metal |
| Function | Passage |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Handle Design | Siena |
| Knob Shape | Egg |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Trim Design | Addison |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.