Privacy Function: Privacy door hardware features a push-button locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Left Handed Schlage Accent Series SPLIT FINISH Privacy Door Leverset Perfect for Bedrooms and Bathrooms
The simple elegance of the Accent Series will enhance any room’s warmth and beauty. Schlage Accents levers provide an upgrade in appearance and are sure to enhance any door in your home. Accents’ striking designs and elegant trim provide the finishing touches to complement your projects.
Interior Screws are Exposed
For Left Handed Applications Only!
First Finish is the Finish of the Exterior Lever and Second Finish is the Interior Lever Finish
Both levers locked / unlocked by push button inside
Can be unlocked from outside with emergency key
Turning inside lever unlocks outside lever
Adjustable Backset 2-3/8″ or 2-3/4″
Faceplates (Part 16-080): Supplied with 1/4″ Round Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-027): Supplied with a Round Strike with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Accent Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handshower | Left |
| Handle Material | Metal |
| Style | Transitional |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Rosette Shape | Round |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Lever Shape | Wave |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Accent |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Accent |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI |
| ADA | Yes |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Aged Bronze x Polished Chrome, Aged Bronze x Satin Nickel, Antique Brass x Polished Chrome, Antique Pewter x Polished Chrome, Oil Rubbed Bronze x Polished Chrome, Oil Rubbed Bronze x Satin Nickel, Polished Brass x Polished Chrome, Polished Brass x Satin Nickel, Satin Nickel x Aged Bronze, Satin Nickel x Polished Chrome |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.