Privacy Function: Schlage’s privacy door knob sets are locked from the interior using a push button lock on the interior handle with a small pin hole to unlock the handle from the outside. Privacy knobs are ideal for bathrooms, bedrooms, or anywhere a locking door is desired but a keyed cylinder isn’t necessary.
Features:
Push-button lock from the interior side
Can be opened from the exterior with small circular tool (included)
Turning interior side releases the lock button
Includes 1″ x 2-1/4″ round corner faceplate (1/4″ radius corners) and a circular drive-in plate
7/8″ housing diameter
1/2″ throw
Strike plate: 1-5/8″ x 2-1/4″ round corner full lip strike plate (included)
Dual backset latch included: fits either 2-3/8” or 2-3/4” backsets
Accommodates door thicknesses between 1-3/8” and 1-3/4”
Lifetime mechanical and finish warranty
Finish warranty does not include oil rubbed bronze because it is a living finish and will patina over time
Solid zinc die-cast rose construction (excluding the Andover rose which is a stamped metal construction)
ANSI Grade 2
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-1/2″, 1-3/4″, 1-3/8″, 1-5/8″
Handing: Reversible
Projection: 2-5/16″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Brookshire Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Brookshire, Decorative Collection, Georgian |
| Series | Decorative Collection, F-Series |
| ADA | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Thermostat | Vintage |
| Handle Material | Metal |
| Function | Privacy |
| Style | Victorian |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Knob Shape | Round |
| Rosette Shape | Oval |
| Trim Design | Brookshire |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Handle Design | Georgian |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Matte Black, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |










Reviews
There are no reviews yet.