For over 90 years, Schlage has been increasing the security and curb appeal of your home with the best door locks and door hardware. The F-Series is no exception as it offers a variety of functions, roses, as well as knob and lever styles, intended to suit your unique taste and security needs. Clean and classic, the egg shape of the Siena knob is a functional favorite: both versatile and aesthetically pleasing.
This Privacy Door Knob Set Includes: Two (2) Siena Knobs, Two (2) Decorative Andover Roses (Concealed Screws) and Two (2) Standard Roses (Non-Concealed Screws). Both Concealed and Standard Rosettes will be packaged in the box with the knob/lever.
Features:
Siena Privacy Door Lever Set with Decorative Andover Rose
ANSI/BHMA A156.2, Security Grade 2
Constructed from High Quality Materials with Durability in Mind
Features a Reversible, Symmetrical Design for Right or Left Handed Doors
Simple One-person Installation; No Extra Hands Needed
1-5/8″ x 2-1/4″ Round Corner Full Lip Strike (Standard Configuration)
Limited Lifetime Mechanical and Finish Warranty
Helps Meet LEED Certification
Interior Screws are Exposed
Key Product Attributes:
Privacy Function: Schlage privacy knobs feature a push button lock on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side of this privacy knobset features a small pin hole to unlock the lever from the outside. Emergency release tool included (small pin).
Concealed Screws: An aesthetically desirable feature, concealed screws provide a clean and elegant finish to your door hardware—allowing the decorative features of Schlage’s Andover rosette to be fully showcased.
Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″ Standard, 7/8″ Drive-In
Door Thickness: 1-5/8″ to 1-3/4″ (standard)
Handing: Reversible
Knob Diameter: 2-9/16″
Rose Diameter: 2-3/4″
Knob Projection: 2-3/8″
Latch Faceplate: Radius Corner and Circular Drive-In
Additional Functions:
F10-SIE-AND: Siena Passage Door Knob Set with Decorative Andover Rose
F170-SIE-AND: Siena Single Dummy Door Knob with Decorative Andover Rose
F51-SIE-AND: Siena Keyed Entry Panic Proof Door Knob Set with Decorative Andover Rose
F54-SIE-AND: Siena Keyed Entry Door Knob Set with Fixed Interior Knob When Locked and Decorative Andover Rose
F80-SIE-AND: Right-Handed Siena Storeroom Door Knob Set with Decorative Andover Rose
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Andover Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | Yes |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Function | Privacy |
| Knob Shape | Egg |
| Panic Proof | Yes |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Trim Design | Andover |
| Handle Design | Siena |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Andover |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
| Handle Height | 2.5625 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1", 7/8" |
| Trim Height | 2.75 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Handle Width | 2.5625 in. |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Polished Brass x Satin Nickel, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.