Privacy Function: Privacy door hardware features a push-button locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Schlage Works for You
Door Hardware Features:
Adjusts to fit all standard door preparations
Easy installation makes for a one-person project
Interior screws are exposed
ANSI/BHMA A156.2, 2011, grade 2
Faceplates (part 16-080): supplied with 1/4″ round corner and drive-in faceplates
Strike plates (part 10-027): supplied with a round strike with dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Lifetime mechanical and finish warranty (finish warranty does not include oil rubbed bronze because it is a living finish and will patina over time)
ADA compliant
Door Hardware Specifications:
Backset: Adjustable to 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Lever Length: 4-1/2″
Projection: 2-1/4″
Product Weight: 1.55 lbs
Trimlite Door Features:
This door is pre-hung and pre-drilled, meaning that has been pre-framed with hinges already installed and bore holes for hardware pre-drilled
Pre-hung doors are easier to install since they have already been hinged and balanced – All you need to do is slide it in, anchor it and seal it
Expertly crafted with a solid wood core with engineered wood stiles and rails
Designed to resist shrinking, splitting, or swelling to ensure lasting value
Unfinished door allows for staining to bring out the natural beauty of the wood
Comes with a (1) year limited warranty
Trimlite Door Dimensions:
Door Height: 80″
Door Width: 32″
Door Thickness: 1-3/8″
Door Handing: Left
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Latitude Collection
Specifications
| Thermostat | Modern, Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Left |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Design | Latitude |
| Door Style | Shaker Door |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | Solid Core |
| Door Design | Panel |
| Door Top | Flat |
| Material (Door) | Wood |
| Number of Hinges | 3 |
| Number of Panels | 2 Panel |
| Panic Proof | Flat |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | Yes |
| Sticking Profile | Square |
| Surface Finish | Unfinished |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited Door, Limited Lifetime Door Hardware |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | 2-Panel Shaker, Latitude |
| Country Of Origin | Canada, China, Vietnam |
| Certifications | ANSI |
| Outdoor Approved | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Product Weight | 78.5 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Door Size (Standard) | 32" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 6-9/16" |
| Width (Actual) | 33.5 in. |
| Width (Standard) | 32 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Door Option | Single Door |
| Color | Matte Black, Satin Nickel |


Reviews
There are no reviews yet.