Single Cylinder Keyed Entry: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Featured Technologies:
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
These levers are field reversible allowing this leverset to be used for both right- and left-handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the peace of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it. (Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish, and it is expected to patina over time).
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Length: 3-7/8″
Handle Projection: 2-1/2″
Trim Width: 2-7/8″
Trim Height: 3-3/4″
Product Weight: 1.66 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Latitude Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | F-Series |
| Series | Greenwich, Latitude |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Certifications | BHMA |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Lever |
| Function | Keyed Entry |
| Keyway | C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Concealed Screws | No |
| Lever Shape | Square, Straight |
| Trim Design | Greenwich |
| Handle Design | Latitude |
| Product Weight | 1.66 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Trim Height | 3.75 in. |
| Trim Width | 2.875 in. |
| Handle Length | 3.86 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome, Matte Black, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |













Reviews
There are no reviews yet.