Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Entrance Lock Door Knob Set from the Orbit Collection
New F51A Panic Proof Function: This new and improved panic proof function will now unlock when the door is opened from the inside, allowing a quick and convenient exit.
Interior screws are exposed
Schlage Panic Proof Keyed Entry Knob set.
Unlocked/locked by key outside or by turn-button inside.
Inside knob always free (Panic Proof)
Unit is non-handed and field reversible.
Faceplates (Part 16-211): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-063): Supplied with Square Corner and Round Corner Full Lip Strike Plates (Dimensions: 2-1/4″ x 1-5/8″)
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Orbit Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Entrance, Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | C |
| Knob Shape | Ball |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Orbit |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Orbit |
| ADA | No |
| Series | F-Series |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 7/8" |
| Color | Antique Brass, Antique Pewter, Bright Chrome, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.