Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Â
One system. Endless possibilities.
Schlage Custom door hardware offers the premium look and feel typically found in specialty showrooms with innovative flexibility and quality. Add instant polish to the look of any room with Schlage’s architecturally-inspired and customizable knobs, levers and trim in lustrous, long-lasting finishes at a price you can afford.
Premium Style:
Architecturally-inspired styles
Customizable designer styles at affordable prices
Standard concealed screws for a cleaner look
Easy Installation:
Installs in minutes
Two tool installation with a screwdriver and the included allen wrench
Easy to install and update style later
Guaranteed to fit on standard doors
Don’t live with outdated door hardware:
Schlage Custom door hardware is an easy upgrade to your home. Whether replacing outdated or broken locks, remodeling a room or creating a cohesive look from the front door to the back, Schlage Custom door hardware gives your whole home the flawless look it deserves.
Â
Features:
Adheres to ANSI/BHMA A156.39 Grade 2 security standards
Constructed from metal for lasting durability
Includes all mounting hardware for easy installation in prepared doors
Does not comply with standards for the Americans with Disabilities Act (ADA)
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Drive-In or Round Corner
Product Weight: 1.55 lbs.
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Custom Collection
Specifications
| Product Weight | 1.55 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Thermostat | Traditional, Transitional |
| Material | Zinc |
| Concealed Screws | No |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Style | Knob |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Keyway | C |
| Trim Design | Georgian |
| Handle Design | Offerman |
| Knob Shape | Round |
| Handle Material | Metal |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Georgian, Offerman |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Certifications | ANSI, UL |
| Fire Rated | No |
| ANSI Certification | A156.2 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Series | Custom, F-Series |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones |







Reviews
There are no reviews yet.